Достапни линкови

Во Либија денеска ќе биде одржан - „Ден на гневот“


Про владини демонстранти во Триполи
Анти-владини активисти повика денеска во Либија да се одржи "Ден на гневот". Протестите во Либија се дел од политички немири во неколку арапски земји во кои се бара политилчки и социјални реформи. Моамер ел Гадафи е на власт над 40 години во Либија - што го прави лидер со најдолг стаж лидер на арапскиот свет. Вчера демонстрантите се судрија со полицијата и поддржувачите на власта во источниот град Бенгази по апсењето на еден активист за човекови права. При тоа, над 30 лица, вклучувајќи и полицајци беа полесно повредени.
XS
SM
MD
LG