Достапни линкови

Во Ирак нападнати владини канцеларии поради јавната служба


Во Ирак денеска околу 2000 илјади луѓе извршија напад на владините канцеларии и се обидоа да ја запалат зградата во знак на протест, поради сиромашната јавна служба во градот Кут во покраината Васит, која се наоѓа јужно од Багдад.
Локалните власти соопштија дека најмалку 13 луѓе биле повредени на протестите. Според странските новински агенции полицијата и медицинските лица соопштиле дека едно лице било убиено од безбедносните чувари за време на немирите, а најмалку 30 луѓе биле повредени.
XS
SM
MD
LG