Достапни линкови

Иранските пратеници бараат егезкуција на опозициските лидери


Опозициските лидери Мехди Каруби и Мирхосеин Мусави
Иранските законодавци денеска побараа смртна казна за двајца опозициски лидери, по протестите во кои двајца луѓе загинаа и дестици беа повредени. Безбедносните сили и демонстрантите се судрија вчера. Протестите беа организирани за подршка на случувањата во Египет и Тунис.
Според државната новинска агенција 222 од 290 пратеници се потпишале на соопштението во кое се бара опозициските лидери Мехди Каруби и Мирохосеин Мусави да бидат егзекутирани.
XS
SM
MD
LG