Достапни линкови

Анти владини протести во Бахреин - две лица загинаа


Bahrain -- Protestors run for cover after police fired tear gas canisters to disperse them in the village of Diraz, 14Feb2011
Во протестите во Бахреин загинале две лица.
Станува збор за анти владини демонстрации по примерот на Египет и Тунис . Полицијата употреби и солзавец за да ги растера демонстрантите. Бахреин е американски сојузник а во оваа земја е сместена 5 - тата американса флота.
Мнозинството шиити долго време се противат на сунитската кралска династија. Демонстрантите во Бахреин бараат поголеми демократски слободи.
XS
SM
MD
LG