Достапни линкови

Марк Гросман на местото на Ричард Холбрук


Марк Гросман
Американски функционери соопштуваат дека државната секретарка Хилари Клинтон ќе го именува пензионираниот дипломат Марк Гросман за специјален пратеник за Авганистан и Пакистан – функција на која работеше починатиот дипломат Ричард Холбрук.
Гросман помина три децении во Стејт департментот. Беше помошник државен секретар за Европа, амбасадор во Турција и потсекретар за политички прашања. Моментно е потпретседател во консултантска фирма што ја раководи поранешниот секретар за одбрана Вилијам Коен.
XS
SM
MD
LG