Достапни линкови

Обама го соопшти буџетот на САД за 2012 година


Американскиот претседател Барак Обама
Американскиот претседател Барак Обама изјави денеска дека буџетот на земјата за 2012 година ќе биде 3,73 билиони долари. Буџетот најверојатно нема да биде одобрен од републиканците, кои очекуваат поголемо намалување на трошоците.
Според Обама со таквата проекција на буџетот ќе може да го одржи неговото ветување за намалување на дефицитот за половина до крајот на неговиот мандат. Обама додаде дека американската федерална влада мора да живее според можностите и повика на намалување на неколку програми, бидејќи неможат да си дозволат да ја жртвуваат иднината на земјата.
XS
SM
MD
LG