Достапни линкови

Русија заработи 3,3 милијарди долари од продажба на акции


Руските власти соопштија дека собрале 3,3 милијарди долари од продажбата на десет насто од акциите во втората најголема банка во земјата ВТБ. Според владата побарувачката за акциите била два пати поголема од понудата. Премиерот Владимир Путин изјави дека продажбата била доказ за довербата во рускиот финансиски систем.
XS
SM
MD
LG