Достапни линкови

Филипини бара истрага за инцидентот на Кале


Симоне Филипини амбасадор на Кралството Холандија во Македонија
Холандската амбасадорка Симоне Филипини по средбата со заменик министерот за надворешни работи Зоран Петров за инволвираност на вработен во амбасадата во инцидентот на Кале, потврди дека Артим Груби бил политички советник во амбасадата и не кажа дали ќе бидат преземни мерки против него.
Според неа тој бил активен во невладина организација, но не сакаше да коментира дали претходно имала проблеми поради политички ангажмани на Груби. Филипини побара целосна истрага за да се разјасни инцидентот.
XS
SM
MD
LG