Достапни линкови

Коштуница против конференцијата на НАТО во Белград


Поранешниот премиер Воислав Коштуница со лидерот на Српската прогресивна партија Томислав Николиќ
Демократската партија на Србија, чиј лидер е поранешниот српски премиер Воислав Коштуница ја повика денеска владата да ја откаже годишната конференција во Белград на НАТО во јуни годинава. Коштуница побара да биде прекината политиката која ја води државата кон членство во Алијансата. За партијата е неприфатлива улогата на НАТО во војната во БиХ и агресијата на Србија, како и нејзиното учество во отцепувањето на Косово.
XS
SM
MD
LG