Достапни линкови

Лавров во посета на Лондон


Рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Лавров ја започнува дво-дневната посета на Велика Британија, при што ќе има средби со неговиот британски колега Вилијам Хаг и со премиерот Дејвид Камерун.Меѓу Русија и Велика Британија има повеќе дипломатски проблеми, меѓу кои и одбивањето на Москва да го испорача главниот осомничен за убиството на критичарот на Кремљ, Александар Литвиненко. Пред извесно време Русија не му дозволи влез и на новинарот на Гардијан.
XS
SM
MD
LG