Достапни линкови

Меѓународната заедница бара дијалог по инцидентот на Кале


Музејот-црква на Кале причина за инцидентот
Делегацијата на ЕУ во Скопје соопшти денеска за инцидентот на Кале дека насилството неможе да биде одговор на постоечките проблеми. Тие ги повикаа двете страни да се вразумат и да им дозволат на легитимно избраните политички претставници да ги решат отворените прашања, бидејќи залогот во овој момент, односно безбедноста и меѓуетничкиот соживот е премногу голем.
Од американската амбасада повикаа да се смират страстите и ситуацијата да се реши преку мирен и конструктивен дијалог.
XS
SM
MD
LG