Достапни линкови

Одбележување на годишнината од бомбашките напади во Дрезден


Околу 17 илјади луѓе денеска во источниот германски град Дрезден протестираа држејќи се за раце и притоа формираа синџир за симболично да ја одбележат годишнината од бомбардирањето на градот за време на Втората Светска Војна. Неколку стотина луѓе присуствувале и на церемонијата на гробиштата каде се закопани жртвите на нападите. Во Сојузничките воздушни напади на 13 и 14 февруари во 1945 година загинале околу 25 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG