Достапни линкови

Распуштен Парламентот и суспендиран Уставот во Египет


Обраќање на воен командат на протестите во Каиро
Египетските воени власти соопштија денеска дека ќе го распуштат Парламентот и ќе го суспендираат уставот. Високиот воен совет на националната телевизија соопшти дека ќе остане на власт шест месеци или до одржувањето на изборите.
Мнозинството во египетскиот Парламент го имаа приврзаниците на претседателот Хосни Мубарак, чиј режим беше соборен на 11 февруари, по 18 дневните масовни протести.
XS
SM
MD
LG