Достапни линкови

Украдени антиквитети од националниот музеј во Египет


Протестите во Египет
Египетските власти соопштија дека неколку уметнички дела исчезнале од националниот музеј во хаосот предизвикан од анти-владините протести во земјата. Египетскиот министер за антиквитети Захи Хавас изјави дека меѓу украдените дела има и неколку познати парчиња, меѓу кои статуи на Тутанкамон. Ограбувачите влегле во музејот на 28 јануари.
XS
SM
MD
LG