Достапни линкови

Израел го поздрави одржувањето на договорот за мир со Египет


Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху денеска го поздрави соопштението на египетската војска дека ќе го почитува мировниот договор меѓу двете соседни земји. Според кабинетот на Нетанјаху договорот меѓу Израел и Египет е камен темелник на мирот и стабилноста на Блискиот исток.
Египет и Израел долго време беа во војна пред да биде потпишан договорот во 1979 година.
XS
SM
MD
LG