Достапни линкови

Каиро се враќа во нормалниот живот


Египетската армија започнала да ги отстранува барикадите околу плоштадот Тахрир во Каиро, кој беше центарот на протестите за соборување на претседателот Хосни Мубарак. На војниците им помагале и доброволци за расчистување на металните бариери и изгорените автомобили. Во изминатата ноќ египјаните ја прославуваа оставката на Мубарак, кој по 18-дневните демонстрации, власта и ја предаде на армијата.
XS
SM
MD
LG