Достапни линкови

Фотографија на годината


Биби Аиша
Портретот на авганистанска жена, чиј маж и ги отсекол носот и ушите, ја доби наградата за најдобра фотографија за 2010-та година, а автор е јужно-африканскиот фотограф Џоди Бајбер. Портретот беше објавен на на насловната страница на магазинот Тајм на први август. Според жирито, фотографијата, иако шокантна, го покажува насилството против жената во Авганистан. 18-годишната, Биби Аиша беше спасена од американските сили и сега живее во Соединетите Држави, каде што и беше направена пластична операција.
XS
SM
MD
LG