Достапни линкови

Ахмадинеџад - Исламската револуција е глобално будење


Техеран 11.02.2011
Исламската револуција е глобално будење, изјави Претседателот Махмуд Ахмадинеџад на собирот во Техеран каде што се се одбележува 32 годишнина од исламската револуција. Се скандираат слогани за подршка на востанијата во арапскиот свет и против САД. Според властите, овогодишните собири се акт на солидарност со народот на Египет и протестите против Хосни Мубарак.
Истовремено на опозицијата не и дозволено да организра митинг на солидарност со египетскиот народ а опозициониот лидер Мехди Кароуби бил ставен во куќен притвор. Други опозиционери биле затворени.
XS
SM
MD
LG