Достапни линкови

Хосни Мубарак не поднесе оставка - вети транзиција на власта во Египет


Хосни Мубарак
Египетскиот Претседател Хосни Мубарак вечерва во обраќањето до нацијата изјави дека нема да се канидира за уште еден претседателски мандат. Мубарак изјави дека ќе ја води нацијата низ процесот на мирољубива транзиција на власта. Во ТВ обраќањето тој објави уставни амандмани за одржување избори и транзиција на моќта. Хосни Мубарак изјави дека дел од своите овластувања ќе му ги предаде на Потпретседателот Омар Сулеиман.
Претходно египетската војска соопшти дека ќе спроведе мерки да ја заштити нацијата и дека ги подржува легитимните барања на народот. Илјадниците демонстранти на плоштадот Тахрир во Каиро го очекуваа обраќањето на Мубарак надевајки се дека тој ќе поднесе оставка на функцијата.
Лидерот на владејачката Националната демократската партија Хосам Бадрави за американските медиуми изјави дека Мубарак треба да се повлече од претседателското
XS
SM
MD
LG