Достапни линкови

ЕП со позитивна оценка за напредокот на Црна Гора кон ЕУ


Подгорица
Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент денеска соопшти дека очекува претпристапните преговори со Црна Гора да започнат најдоцна по донесувањето на следниот извештај на Европската комисија. Комитетот на денешната седница со 62 гласа за, 3 против и 3 воздржани ја усвои Нацрт-резолуцијата за Црна Гора.
Во документот се поздравува општиот консензус и високиот приоритет што црногорската влада го даде на евроинтеграцијата и успешното спроведување на економските реформи во земјата.
XS
SM
MD
LG