Достапни линкови

Нацрт-резолуцијата за Македонија пред Европскиот Парламент


Известувачот за Македонија во Европскиот Парламент Зоран Талер
Комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент денеска расправа за Нацрт-резолуцијата за Македонија на словенечкиот европратеник Зоран Талер. Клучната порака во документот е дека Македонија треба да започне преговори за полноправно членство во ЕУ. Талер изрази загриженост за политичкиот дијалог, независноста на судството и медиумските слободи во Македонија. Европартениците повикаа опозицијата да се врати во Парламентот и да се обнови политичкиот дијалог.
XS
SM
MD
LG