Достапни линкови

Јапонија: Русија нема право на Курилските острови


Јапонскиот премиер Наото Кан на митинг за Курислките острови
Русија нема законско право да држи под окупација неколку спорни острови во јужниот дел на Курилскиот архипелаг, оцени денеска шефот на јапонската дипломатија Сеиџи Маехара. Тој додаде дека Јапонија останува на ставот дека има право на тие острови што советската војска ги окупира на крајот од Втората светска војна. Поради овој спор Јапонија и Русија ни до денес немаат потпишано мировен договор со кој би го окончале непријателството од Втората светска војна.
XS
SM
MD
LG