Достапни линкови

Сведочење на Меркел пред парламентарен комитет


Ангела Меркел со германски војници во Авганистан
Германската канцеларка Ангела Меркел ќе сведочи пред парламентарниот комитет кој го истражува нападот врз Талибанците во Кундус, Авганистан, кон крајот на 2009 годинa, во кој загинаа и авганистански цивили. Нападот врз два танкерa во близина на градот Кундуз беше изведен по наредба на германски офицер и во него загинаа 142 лица, од кои половината цивили.
XS
SM
MD
LG