Достапни линкови

НАТО назначи нов претставник на организацијата во Авганистан


Логото на НАТО
НАТО го назначи сегашниот британски амбасадор во Иран за нов цивилен претставник на Алијансата во Кабул. Симон Гас ќе го замени Марк Седвил, кој беше на позицијата една година. Според НАТО Гас формално ќе ја преземе функцијата на 14 и 15 април на состанокот на министрите за надворешни работи на Алијансата во Берлин.
Седвил се залагаше за што поскоро предавање на одговорноста за безбедноста на Авганистан на силите од земјата.
XS
SM
MD
LG