Достапни линкови

Две деца дневно го губат животот во војната во Авганистан


Авганистанската група за мониторинг на човековите права соопшти денеска дека најмалку по две деца дневно биле жртви на конфликтот во земјата во 2010 година. Според нивниот извештај во минатата година загинале 2421 цивил, а 739 од нив биле малолетни. Речиси две третина од децата загинале при напади на талибанците, и најчесто при експлозија на бомби. Американските и НАТО силите се одговорни за 17 насто од смртните случаи, а провладините сили за 4 насто.
XS
SM
MD
LG