Достапни линкови

Симултани бомбашки напади во Киркук - најмалку 7 загинати


Киркук, 9 февруари
Во напади со автомобили бомби загинаа најмалку 7, а се ранети 80 лица во Киркук. Станува збор за симултани акции во овој северно ирачки град чија цел засега не е јасна. Киркук од друга страна е епицентар на етничката нетрпеливост меѓу арапите, курдите и туркмените. Во тој регион се и третина од нафтените резерви на Ирак.
XS
SM
MD
LG