Достапни линкови

Конференција за Дејтонскиот договор


Бил Клинтон
Поранешниот американски претседател Бил Клинтон денеска во Њујорк организира конференција со наслов „Америка на крстопат- Дејтонскиот договор и почетокот на дипломатијата на 21 век“. Најавено е дека на собирот ќе учествуваат членовите на претседателството на БиХ Жељко Комшиќ и Бакир Изетбеговиќ, претседателот на Хрватска Иво Јосиповиќ, високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон, поранешната американска државна секретарка Медлин Олбрајт, пензионираниот генерал Весли Кларк и новинарката Кристијан Аманпур.
XS
SM
MD
LG