Достапни линкови

Алијансата за иднина на Косово со услови за влез во новата влада


Косовскиот премиер Хашим Тачи
Раководството на Алијансата за иднина на Косово реши да биде дел од идната косовска влада, доколу во неа се вклучи и Демократскиот сојуз на Косово. Партијата на денешната седница го промени ставот дека ќе влезе во коалиција со Демократската партија на Косово, која освои најмногу гласови на изборите, само доколку Хашим Тачи не биде премиер.
Според Алијансата доколку не биде прифатен предлогот партијата ќе продолжи да биде опозиција во косовскиот Парламент и во новиот состав.
XS
SM
MD
LG