Достапни линкови

Европартениците за меѓународна хуманитарна конференција во Тунис


Протестите во Тунис против Претседателот Бен Али
Европартениците повикаа денеска да се одржи меѓународна хуманитарна конференција во Тунис, каде е во тек демократската транзиција на земјата по соборувањето на претседателот Зине Ал Абидене Бен Али. Претседателот на Европскиот Парламент Јиржи Бузек изјави дека Северна Африка се соочува со истиот тежок пат кон демократијата, како и централна Европа пред 20 години.
XS
SM
MD
LG