Достапни линкови

Поплавите во Австралија закана за земјоделството


Поплавите во Австралија
Австралиските власти соопштија дека големите штети од поплавите и олуите може негативно да влијаат врз земјоделството и поради тоа ќе побараат воведување на нов данок, додека земјата се соочува со најголемата природна катастрофа.
Вицепремиерот Вејн Сван изјави дека извозот на земјоделските производи може да биде намален за 7 милијарди долари, поради минатонеделните поплави и циклони. Според пресметките на владата поплавите во североисточната држава Квинсленд ја чинат Австралија најмалу 5 ипол милијарди долари.
XS
SM
MD
LG