Достапни линкови

Одложено сослушување за убиство на немирите во Киргистан


Активистот за човекови права Азимјан Аскаров
Киргистанскиот Врховен суд го одложи сослушувањето за убиството поврзано со минатогодишното етничко насилство во северниот дел на земјата. Во судот е поднесена жалба од активистот за човекови права Азимјан Аскаров и други седум етнички узбекистанци, кои се обвинети за убиство на полициски службеник за време на судирите во јуни. Аскаров заедно со четворица од обвинетите доби доживотна казна затвор, а случајот беше критикуван од групите за човекови права во Киристан и други земји. Судот го одложи сослушувањето, бидејќи ги чека резултатите од истрагата, кои се побарани од адвокатот на Аскаров во врска со условите во затворот.
XS
SM
MD
LG