Достапни линкови

Тајни затвори во ИракАмнести Интернешнл соопшти дека ирачките безбедносни сили со тортура изнудувале признанија од затворениците, а како последица од малтретирањата десетици од осомничените починале. Во новиот извештај на Амнести се додава и дека централниот кривичен суд изрекувал пресуди против обвинетите врз основа на изнудените признанија и оти во Ирак имало и тајни затвори.
XS
SM
MD
LG