Достапни линкови

Иран ја критикува Холандија поради нарушените дипломатски односи


Иран денеска ја обвини холандската влада за хипокризија на нејзината дипломатија поради егзекуцијата на жена трговец со дрога. Официјален Тхеран оцени дека земјите кои претендираат да бидат цивилизирани, случајот со трговија со друга го претвораат во прашање за заштита на човековите права и со тоа вршат политички притисик врз Иран. Холандија го повлече својот амбасадор од Техеран поради егзекуцијата на Захра Бехрами, холандска државјанка со иранско потекло. Нејзиното семејство тврди дека беше обвинета поради учеството во анти-владините протести во 2009-та година.
XS
SM
MD
LG