Достапни линкови

Иран ќе изгради четири сателити


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад на церемонијата за сателитите во Техеран
Иранските власти соопштија дека ќе изградат четири сателити, како дел од вселенската програма на земјата. Претседателот Махмуд Ахмадинеџад на церемонија во Техеран ги најави сателитите Фајр, Расад, Зафар и Амир Кабир 1.
Многу нации од Западот и Блискиот исток се плашат дека иранската вселенска програма ќе ја зајакне балистичката ракетна програма и ќе им даде можност за надзор од вселената.
XS
SM
MD
LG