Достапни линкови

Одложено формирањето на нова косовска влада


Косовскиот премиер Хашим Тачи
Преговорите за формирање на владата во Косово не започнаа денеска поради жалбите упатени до Врховниот суд за конечните резултати од парламентарните избори во земјата. Ако судот донесе одлука до крајот на денот, тогаш Изборната комисија ќе ги ратификува резултатите за гласањето и официјалните преговори за новата влада ќе започнат утре.
Демократската партија на премиерот Хашим Тачи освои најмногу гласови на изборите.
XS
SM
MD
LG