Достапни линкови

Лавров со критики до јапонскиот премиер за Курилските острови


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска ја искоментира изјавата на јапонскиот премиер за спорните Курилски острови како недипломатска. Јапонскиот премиер Наото Кан претходно упати протест, поради посетата на рускиот претседател Дмитри Медведев на островите во ноември. Курилските острови се под контрола на Русија од втората светска војна.
XS
SM
MD
LG