Достапни линкови

Севернокорејци избегаа во Јужна Кореја


Група од 31 човек од Северна Кореја ја преминале границата во Жолтото Море и пристигнале во Јужна Кореја, јавуваат светските агенции. Владини извори велат дека групата ја сочинуваат 11 мажи и 20 жени кои избегале од Северна Кореја. Во Јужна Кореја, во периодот од 1950 до 1953 пристигнаа повеќе од 20 илјади жители на Северна Кореја, и тоа главно преку Кина.
XS
SM
MD
LG