Достапни линкови

Камбоџа бара помош од ОН за спорот со Тајланд


Логото на ОН
Камбоџа денеска побарала помош од ОН за да ја запре инвазијата на Тајланд на нејзината територија. Денеска повоторно имаше судири на границата меѓу двете земји, поради спорот за еден храм од 11 век. Од почетокот на немирите во петокот загинаа пет лица. Тајланд тврди дека регионот околу храмот им припаѓа на нив, а не на Камбоџа.
XS
SM
MD
LG