Достапни линкови

Американците обвинети за шпионажа на судење во Иран


Шон Бауер, Џош Фатал и Сара Шурд
Во Иран денеска започна судењето на тројца млади американци кои се обвинети за шпионажа, зад затворени врати. Сара Шурд, Шон Бауер и Џош Фатал беа уапсени во 2009 година додека планинареле близу границата меѓу Иран и Ирак. Иранските властии дозволија на Шурд да се врати дома во септември минатата година со кауција од пола милион долари. Другите двајца обвинети наводно пред судот изјавиле дека не се виновни.
XS
SM
MD
LG