Достапни линкови

Бан Ки Мун-немирите во Египет закана за стабилноста на регионот


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун
Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун денеска изјави дека немирите во Египет се закана за стабилноста на регионот, посебно кога станува збор за мировниот процес на Блискиот исток. Мун ден по состанокот со квартетот за Блискиот исток за застојот во преговорите меѓу Палестина и Израел оцени дека клучниот играч во процесот на помирување е египетскиот претседател Хосни Мубарак. Поради таа причина меѓународната заедница сака транзицијата во Египет да биде спроведена на уреден и мирен начин.
XS
SM
MD
LG