Достапни линкови

Нема глас од репортерите на РСЕ по ослободувањето во Каиро


Протестите во Каиро
Двајцата репортери на Радио Слободна Европа кои вчера беа пуштени на слобода од полициската станица во Каиро се уште не се пријавиле на работното место. Репортерите Роберт Тајт и Абделиах Нуаими кои се британски државјани беа приворени при пристигнувањето во главниот град на Египет.
РСЕ претходно разговарала со еден маж кој бил во притвор со репортерите, кој им соопштил дека биле оденесни на непозната локација, но со нив добро се однесувале. Репортерите биле однесени на аеродром со полициска придружба, но оттогаш нема директен контакт од нив.
XS
SM
MD
LG