Достапни линкови

СДСМ со услови до Груевски и ВМРО за враќање во Парламентот


Амблемите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ
Централниот одбор на СДСМ на денешната седница постави неколку услови за враќање во Парламентот. Партијата бара од премиерот Никола Груевски и ВМРО ДПМНЕ да им обезбедат на сите медиуми непречено да ја извршуваат работата, особено А1, А2, Време, Шпиц и Коха е ре и да не се затскриваат врз т.н независното судство.
Според СДСМ доколку не се исполнат условите тие ќе бараат усвојување на уставни измени со кои би се остранил министерот за правда Михало Маневски и сите медиумски кампањи финансирани од буџетот да бидат рамномерно распределелени на сите медиуми.
Централниот одбор за надминување на политичката криза во Македонија уште еднаш побара одржување на предвремени избори.
XS
SM
MD
LG