Достапни линкови

Русија против нови санкции за Иран


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска на конференцијата за безбедност во Минхен дека е против спроведувањето на нови санкции за Иран, поради спорната нуклеарна програма на земјата. Меѓународната заедница спроведе санкции за Иран поради одбивањето да прекине со збогатување на ураниум и неприфаќањето на предлозите на ОН. Според Лавров секој нов предлог бил со цел да се задуши иранската економија.
XS
SM
MD
LG