Достапни линкови

Расмусен: во прашање е светскиот поредок


Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен во Минхен
Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен на безбедноснaта конференција што денеска почна во Минхен изјави дека светската економска криза ќе има долгорочни последици кои се уште не можат да бидат предвидени. ,,Денес во прашање не е само светската економија, туку и светскиот поредок. Зошто токму сега во Европа се размислува дека не треба да се инвестира во одбраната?,, изјави Расмусен, додавајќи дека е неопходна заедничка акција со цел да се спречи финансиската криза да стане безбедносна.
XS
SM
MD
LG