Достапни линкови

ЕУ бара итна демократска транзиција во Египет


Кетрин Ештон, висок комесар за надворешна политика на ЕУ
Лидерите на Европската унија ги повикаа властите во Египет веднаш да почнат демократска транзиција во земјата. Ова се наведува во заедничката декларација усвоена на денешниот самит во Брисел. Во декларацијата се додава дека режимот во Каиро треба да одговори на барањата на народот кој сака, како што се наведува, политички реформи, а не репресија.
XS
SM
MD
LG