Достапни линкови

9 години затвор за напаѓачот на данскиот карикатурист


Сомалиецот Мухамед Геле, денеска во Данска е осуден на 9 години затвор за напад врз данскиот карикатурист Курт Вестергард, кој беше автор на карикатурите со пророкот Мухамед. Сомалиецот упаднал во куќата на Вестергард на први јануари, минатата година, вооружен со секира, но не успеал да го повреди. Судот, овој напад го оквалификува како терористички чин.
XS
SM
MD
LG