Достапни линкови

Назарбаев одобри предвремени избори во Казахстан


Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев
Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарабев денеска го потпиша амандманот за одржување на предвремени избори во земјата. Изборите требаше да се одржат во 2012 година, кога истекува амандманот на Назарбаев, кој во понеделникот го одби предлогот за одржување референдум за продолжување на неговиот мандат, оценувајки дека е подобро да има предвремени избори.
Тој е над 20 години претседател на Казахстан и има право неограничено да се кандидира за таа функција.
XS
SM
MD
LG