Достапни линкови

ОБСЕ бара унапредување на човековите права во Русија


Шефот на литванската дипломатија Аудрониус Азубалис
Литванскиот министер за надворешни работи Аудрониус Азубалис чија земја претседава со ОБСЕ ја изрази денеска потребата од унапредување на човековите права во Русија. Азубалис денеска во Москва се сретна со активистите за човекови права во Русија Владимир Лукин и Михаил Федотов, како и претставници на невладините организации.
Според Азубалис учеството на активистите за човекови права во политичкиот живот е знак за транспарентна и вистинска демократија.
XS
SM
MD
LG