Достапни линкови

Топи одбива да се појави пред анкетната комисија за протестите


Албанскиот претседател Бамир Топи
Албанскиот ретседател Бамир Топи денеска одби да даде исказ пред анкетната комисија која ги истражува случувањата на анти-владините протести на 21 јануари.
Неговиот советник за правни прашања Спиро Пеќи изјави дека според уставот Претседателот е институција која не му полага сметка на никому. Според Топи барање до него може да достави само Обвинителството, а не анкетната комисија, бидејќи тоа е против албанските закони.
XS
SM
MD
LG