Достапни линкови

СЕ ја потикнува Турција да работи на верските слободи


Истанбул
Високиот комесар на Советот на Европа за човекови права Томас Хамарберг ги поздрави позитивните чекори на турските власти да им дозволат на верските малцинства слободно да ја парактикуваат нивната религија. Според Хамбер постојат уште нерешени прашања во таа област. Тој апелираше властите од земјата да го отворат грчкото православно училиште на островот Халка и да ги укинат рестрикциите за образование на свештениците.
XS
SM
MD
LG